Can yücel’in hayatı


Edebiyatimizin önemli isimlerinden biri olan Can yücel 1926 yilinda dogmustur. Istanbul ilinde dogan sairimiz edebiyatimizda çevirmenlik olarak önemli bir yere sahiptir. Ayrica sair küçüklügünden gelen bu yetenekli egilimini, yurt disinda bir burs kazanarak göstermistir. Fakat babasi o dönemin Milli egitim bakani oldugundan göndermek istememis ve egitimini Türkiye’de tamamlamasini saglamistir. Ilerleyen zamanlarda konsolosluklarda çevirmenlik görevi yapan Şairimiz, sonrada edebiyatimiz için değerli olan eserleri vermeye başladi.

Can yücel yaptigi çeviriler sirasinda 1971 yilinda 15 yil hapse mahkum edildi. Ancak 3 yil sonra genel af ile beraber tekrar özgürlügüne kavustu.

Can yücelin en önemli eserlerinden birisi ise “seninle olmanın en güzel yanı” adli siiridir. Daha çok siir üzerine kurulu olan edebi kisiligi edebiyatimiz için önemli bir yere sahiptir. Çevirdigi metinler ile önemli bir görevi üstlenen sair, edebiyatimizin diger ülkelerin edebiyatindan yararlanmasina önemli bir yardimi olmus ve kendiside çesitli metinler yazarak buna ayrica katki saglamistir.

Sair Lorca, Shakespeare, Brecht gibi ünlü sanatçilardan etkilenmis ve bu sanatçilarin oyunlarini çeviri yapmistir. Ancak Shakespeare’in oyunlarini çevirirken aslina bagli kalmadan çevirmis ve edebiyatimiza katmistir.

Sairin en fazla elestirilen yanlarindan birisi ise siirlerinde bulunan argo ve müstehcen sözlerin bulunmasidir. Birçok kisiye bu sekilde tutumu dikkatlerin kendisine çekilmesine sebebiyet vermis ve hep zararla karsilasmistir. Son olarak 1999 yilinda gözlerini yuman sair Datça’ya defnedilmistir.

Bir önceki yazımız olan Senin için dediler ki başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okunma: 15.723 kere okundu

Yorumlama

Okunma Sayıları
can yücel sözleri

- Edep dizlerin bükülmesi değil gönüllerin diz çökmesidir -